OZBASE
The Australian Chess Games Archive
Page last updated 31 August 2006
23,927 chess games now available here

Recently a number of countries have established websites which are repositories of chess games in electronic format to be made available to chess players in general. This site is intended to hold games of Australian Chessplayers and games played in chess events held in Australia.

It will be a long term project and will require the co-operation of many people. Many games are not currently available in electronic form and will need to be converted from bulletins and the personal records of many chess players.

Many files placed on this site will be incomplete. If you have any information to help complete these files please don't hesitate to contact the Games Archivist.

Files will be stored in PGN (Portable Game Notation) Zipped to conserve space and to quicken the download. PGN is handled by many chess databases and other chess software.

Although the site is hosted by the Australian Chess Federation, any comments, complaints or offers of assistance should be directed to the Games Archivist, Paul Dunn. If you have any questions please check out our FAQ page by clicking here.

I have removed the file with all the games of this site in order to conserve space. If any one needs this file please email the Games Archivist and it will be sent to you by email.

Click below to go to the Australian Chess Bibliography

Australian Chess Bibliography

Most recently added files (zipped pgn)

Date added File
31 August 2006 1958-59 Australian Championships
23 June 2006 2002 South Australian Championships and Candidates
20 June 2006 1988 CMC Australian Junior, Girls and Junior Reserves
3 June 2006 1988 Novag Under 20 Invitational
3 June 2006 Updated 1975 Melbourne Zonal Tournament
14 May 2006 1954-55 Australian Championships
8 May 2006 2006 Stratagem Australian Young Masters, Junior Masters and Girls Masters
7 May 2006 1994 Australian Junior Championships
27 April 2006 1983 Novag Commonwealth Championship
26 April 2006 1978 U26 Teams, Mexico
25 April 2006 2005 Western Australia Championship
23 April 2006 1990 Mercantile Mutual International Masters
22 April 2006 1989 Mercantile Mutual International Masters
21 April 2006 2005-6 Australian Championships
31 December 2005 1960 Australian Championships, version 3
27 December 2005 2003 Ballarat Begonia
15 December 2005 2005 Doeberl Cup, Major, Minor
2 October 2005 2005 ACT Championship
7 September 2005 1948-49 Australian Championship
20 August 2005 2004 Adelaide University Open
16 July 2005 2nd NSW Championship, 1905
25 June 2005 1928 NSW Championship
17 June 2005 1994 Belconnen Club Championship
11 May 2005 2004-05 Lidums Australian Open and Minor
18 April 2005 1938-39 Australian Championship
4 April 2005 1934 NSW Championship
10 March 2005 1935 Hastings-Purdy Match
27 February 2005 1992 ACT Junior Championship
26 February 2005 1929 NSW v VIC Telegraphic match
25 February 2005 2003 Australian Computer Chess Championship
24 February 2005 2004 NSW Championship and U2000 NSW Championship
20 February 2005 2003 Doeberl Cup, Major and Minor
27 January 2005 1936-37 Australian Championship
25 January 2005 1991 NSW Championship
22 January 2005 1975 Melbourne Zonal - superceded by Version 2 above
21 January 2005 2004 Australian Junior Championships
15 January 2005 1934-35 Australian Championship
7 January 2005 1994 Belconnen Spring Cup
31 December 2004 1995 ASK Solutions International Masters
1 December 2004 2000 Bullwinkle Club Championship (Dragon)
25 November 2004 2004 Australian Masters
22 November 2004 2004 Doeberl Cup, Major and Minor
19 November 2004 2004 ACT Championship
18 November 2004 2004 Victorian Masters
17 November 2004 1898 Australian Championship Match
16 November 2004 1897 Australian Championship Match
18 July 2004 2004 Victorian Junior Championships
11 July 2004 2004 Young Masters and Junior Masters, Canberra
30 January 2004 1988 World Girls Championship, Adelaide
29 January 2004 29th Victorian Championship 1916
28 January 2004 1987 Australian Masters
27 January 2004 1993 Australian Masters
24 January 2004 2003-04 Lidums Adelaide University Australian Championship + reserves + seniors
23 January 2004 1974 Tal v Australia Tele-simul
22 January 2004 1934 Purdy-Koshnitsky "Practice" Match
7 January 2004 1934 Shoebridge-Koshnitsky "Stonewall" Match
5 January 2004 1875 Fisher-Goldsmith Match
4 January 2004 2003 ANU Blindfold Exhibition
3 January 2004 2002 Australian Junior Championship
30 December 2003 1932-33 Australian Championship
19 December 2003 1930 NSW Championship
18 December 2003 2002 University Open, Adelaide
15 December 2003 1988 Young Masters
4 December 2003 1932 Koshnitsky-Purdy Match
27 November 2003 2003 ACT Championship
16 November 2003 2001 ACT Championship
15 November 2003 2003 University Open
14 November 2003 7th Australian Championship 1897
13 November 2003 2002 ACT Championship
3 November 2003 1996 ACT Championship
1 November 2003 1995 Australian Masters
31 October 2003 1994 Australian Masters
30 October 2003 1996-97 Australian Open
29 October 2003 1991 Cepacol Grandmasters
28 October 2003 1993 Melbourne International
26 October 2003 1952 Australasian Championship Match (Sarapu v C Purdy)
26 October 2003 2003 Gardiner Chess Australian Championships Playoff Match
23 October 2003 1989-90 Cepacol Australian Championships and other events
16 October 2003 2003 University of NSW Australian Young Masters
16 October 2003 2003 University of NSW Junior Masters
25 August 2003 1945 Australian Championship (13 more games added)
13 August 2003 1986-87 Adsteam-Lidums Australian Open (+ 3 simul games)
10 August 2003 1946-47 The Advertiser Australian Championships (9 more games added)
13 July 2003 2003 Victorian Masters and Masters Reserves
23 May 2003 1979 Sydney International
6 April 2003 2000 ACT Open Championship
9 February 2003 2002 Zone 3.2b Zonals
8 February 2003 1946-47 The Advertiser Australian Championships (superceded by version 2 above)
7 February 2003 2002 Australian Masters
6 February 2003 2001 University Open
5 February 2003 2000 Kasparov-Chow Simul game
5 February 2003 2002 Melbourne FIDE Rating
4 February 2003 2003 The Pratt Foundation Australian Open
3 February 2003 2002 Ballarat Begonia Weekender
3 February 2003 2001 Ballarat Begonia Weekender
2 February 2003 2000 Ballarat Begonia Weekender
1 February 2003 2003 Freemasons Australian Junior Championships
31 January 2003 1981 WA Information Technology Week Invitation
30 January 2003 1979-80 Australian Championships
7 October 2002 1985-86 Australian Championships
7 October 2002 11th Australian Championships, 1913
19 July 2002 6th Australian Championships, 1896
10 July 2002 3rd Australian Championships, 1888
7 July 2002 2002 Doeberl Cup, Major and Minor
29 June 2002 2001 Box Hill Open (version 2 with 48 additional games)
26 May 2002 1999 ACT Junior Training
24 May 2002 September 2001 Melbourne FIDE Rating
20 March 2002 1995 Australian Junior Championships
16 January 2002 2000 Doeberl Cup
15 January 2002 2001-02 Australian Championship, Melbourne (2 games added + 4 games amended)
14 January 2002 2001-02 Australian Championship, Melbourne (superceded by version 2 above)
13 January 2002 1977-78 Australian Championship, Perth
27 December 2001 1987-88 Australian Championship, Gosford
14 November 2001 1934 Purdy-Koshnitsky match
13 November 2001 2001 Box Hill Open (superseded by version 2 above)
10 November 2001 2001 Fairfield Winter Cup
14 October 2001 Australian Womens Championship 1981
23 September 2001 Australian Championship 1960 (correction of Bagirov-Koshnitsky, Round 1) (superseded by version 3 above)
30 August 2001 Australian Championship 1951
22 August 2001 Myer Australian Championship 1981-82
9 August 2001 Australian Open 1975
5 August 2001 4th Australian Championship 1893
5 August 2001 5th Australian Championship 1895
1 August 2001 2001 Australian Masters
22 July 2001 1930-31 Australian Championship
19 July 2001 1887 Australian Championship
14 July 2001 1928-29 Australian Championship
4 July 2001 1926 Australian Championship
20 June 2001 39th Doeberl Cup, Major and Minor
13 May 2001 1946 Australia v France Radio Match
13 May 2001 1947 Australia v Canada Radio Match
13 May 2001 1989 Sydney International Tournament
5 May 2001 2001 Zone 3.2b Zonal Tournament
5 May 2001 2001 Zone 3.2b Women's Zonal Tournament
5 May 2001 1906 Australian Championship Match
8 April 2001 1951-52 Australian Open
1 March 2001 1996 Bekker Scheveningen
1 March 2001 1997 Bekker Scheveningen
1 March 2001 2000 August FIDE Rating Tournament
1 March 2001 2001 February FIDE Rating Tournament
1 March 2001 2000 Australian Junior Championship
28 February 2001 1992 Victorian Championship
18 February 2001 1970 Siegen Olympiad
11 February 2001 2000 Geelong Open
11 February 2001 1960 Australian Championship (superceded by version 2 above)
8 February 2001 1962-63 Australian Championship
24 January 2001 2001 Australian Junior Championship (750 games)
10 January 2001 2000-2001 Australian Open (408 games)
3 December 2000 1924 Australian Championship and playoff
21 November 2000 1996 Australian Masters
20 November 2000 12th Australian Correspondence Championship 1977
14 November 2000 2000 Men's Olympiad
14 November 2000 2000 Women's Olympiad
14 November 2000 2000 Melbourne FIDE Rated
25 October 2000 1998 Men's Olympiad
25 October 2000 1998 Women's Olympiad
22 October 2000 1922 Australian Championship
5 October 2000 1971-72 Australian Championship
21 September 2000 1979 Brisbane International
7 September 2000 2000 Australian Masters
2 August 2000 1989 Australian Masters
1 August 2000 1947 GB v AUS Radio Match
28 June 2000 1952-53 Australian Championship
28 June 2000 2000 Parkroyal International
12 June 2000 1999-2000 Mingara Australian Championship
11 June 2000 1990 Westpac Masters

Currently available files (zipped pgn)

Tournament Location Winner/s Date Games Posted Source
1875 Fisher-Goldsmith Match Melbourne C M Fisher 1875/1 12/12 5/1/2004 Entered by P Dunn from article by P Wagg in ACL 1
1st Australian Championship 1885 Melbourne F K Esling 1885/6 2/2 7/5/2000 Entered by P Dunn from book by A Wright
2nd Australian Championship 1887 Adelaide H Charlick 1887/8 45/45 19/7/2001 Entered by P Dunn from reprint of Charlick bulletin by A Willmott
3rd Australian Championship 1888 Melbourne H Crane 1888/10 35/35 10/7/2002 Entered by P Dunn from book by A Wright
4th Australian Championship 1893 Sydney A E N Wallace 1893/7 16/16 5/8/2001 Entered by P Dunn from book by A Wright
5th Australian Championship 1895 Melbourne A E N Wallace 1895/6 16/16 5/8/2001 -
6th Australian Championship 1896 Sydney A E N Wallace 1896/4 9/9 19/7/2002 Entered by P Dunn from book by A Wright
7th Australian Championship 1897 Warrnambool W Crane 1897/1 18/29 14/11/2003 Entered by P Dunn from book by A Wright
8th Australian Championship 1897 Sydney J L Jacobsen 1897/10 9/9 16/11/2004 Entered by P Dunn from book by A Wright
9th Australian Championship 1898 Sydney J L Jacobsen 1898/5 13/13 17/11/2004 Entered by P Dunn from book by A Wright
2nd NSW Championship 1905 Sydney S Crakanthorp 1905/8 21/30 16/07/2005 Entered by P Dunn from reports in the Daily Telegraph, Sydney Mail and the Sydney Morning Herald
10th Australian Championship 1906 Perth W S Viner 1906/6 11/11 5/5/2001 Entered by P Dunn from article by J Van Manen in ACL II
11th Australian Championship 1913 Bellingen W S Viner 1913/8 11/11 7/10/2002 Entered by P Dunn from book by A Wright
29th Victorian Championship 1916 (plus one game fragment) Melbourne G Gundersen 1916/4 12/42 29/1/2004 Entered by P Dunn from reports in the Australasian
12th Australian Championship 1922 (plus one game from the minor) Melbourne C G M Watson 1922/4 47/72 + 1/? 22/10/2000 Entered by P Dunn from book by A Wright
13th Australian Championship 1924 (plus three playoff games) Brisbane W S Viner 1924/8 24/45 + 3/3 3/12/2000 Entered by P Dunn from book by A Wright
14th Australian Championship 1926 Sydney S Crakanthorp 1926/4 42/55 4/7/2001 Entered by P Dunn from book by A Wright
1928 NSW Championship Sydney J A Kinman 1926/6 17/42 25/6/2005 Entered by P Dunn from W J Greenfield scrapbook sent to me by Bob Meadley and various newspaper columns
15th Australian Championship 1928-29 Perth S Crakanthorp 1928/12 24/59 14/7/2001 Entered by P Dunn from book by A Wright
1929 NSW v VIC Telegraphic match - Victoria 1929/6 6/10 26/2/2005 Entered by P Dunn from reports in Australasian Chess Review
1930 NSW Championship + 2 playoffs Sydney G Koshnitsky, M E Goldstein 1930/8 14/46 19/12/2003 Entered by P Dunn from W J Greenfield scrapbook kindly sent to me by Bob Meadley and from reports in ACR and the Sydney Daily Telegraph
16th Australian Championship 1930-31 Melbourne C Watson 1930/12 44/78 22/7/2001 Entered by P Dunn from book by A Wright
1932 Koshnitsky-Purdy match Sydney G Koshnitsky 1932/11 3/3 4/12/2003 Entered by P Dunn from the reports in the Sydney Daily Telegraph
17th Australian Championship 1932-33 Sydney G Koshnitsky 1932/12 48/91 30/12/2003 Entered by P Dunn from book by A Wright
1934 Shoebridge-Koshnitsky "Stonewall" Match Sydney G Koshnitsky 1934/2 4/4 7/1/2004 Entered by P Dunn from reports in Sydney Daily Telegraph
1934 Purdy-Koshnitsky "Practice" Match Sydney draw 1934/4 2/2 22/1/2004 Entered by P Dunn from reports in Sydney Daily Telegraph
1934 NSW Championship Sydney C Purdy 1934/5 36/36 4/4/2005 Entered by P Dunn from copy of the bulletins held by the Anderson Chess Collection
1934 NSW Major Open Sydney H Klass, W Brown 1934/5 6/45 4/4/2005 Included above
1934 Purdy-Koshnitsky match Sydney C Purdy 1934/8 10/10 14/11/2001 -
18th Australian Championships 1934-35 Melbourne C Purdy 1934/12 52/91 15/1/2005 Entered by P Dunn from book by A Wright
1935 Hastings-Purdy Match Sydney Match abandoned with Hastings in lead 1935/4 6/6 10/3/2005 Entered by P Dunn from reports in the Sydney Daily Telegraph
19th Australian Championship 1936-37 (plus 3 playoff matches) Perth L Steiner (C Purdy Australian Champion) 1936/12 52/97 27/1/2005 Entered by P Dunn from book by A Wright
20th Australian Championship 1938-39 Sydney G Koshnitsky 1938/12 42/91 18/4/2005 Entered by P Dunn from book by A Wright
1944 NSW Championship Sydney M E Goldstein, L Steiner 1944/5 21/55 1/1/2000 Entered by P Dunn from ACR 1944
1945 NSW Championship Sydney L Steiner 1945/6 9/36 1/1/2000 Entered by P Dunn from Check 1945
1945 Australian Championship (version 2) Sydney L Steiner 1945/9 29/120 25/8/2003 Entered by P Dunn from Check 1945. Further 13 games added from research by Tony Wright.
1946 AUS v FRA Radio Match - Australia 1946/6 10/10 13/5/2001 Entered by P Dunn from J Van Manen Games Collection
1946-47 The Advertiser Australian Championships Adelaide L Steiner 1946/12 70/91 10/8/2003 Entered by P Dunn from a file researched by J Van Manen which was sent to me by Bob Meadley. Further games added from research by A Wright.
1947 AUS v CAN Radio Match - Australia 1947/6 8/10 13/5/2001 Entered by P Dunn from J Van Manen Games Collection
1947 GB v AUS Radio Match - Great Britain 1947/10 10/10 1/8/2000 Entered by J Saunders and P Dunn from BCM and book by Goldstein
1948-49 Australian Championship Melbourne C J S Purdy 1948/12 46/91 7/9/2005 Entered by P Dunn from book by Tony Wright
1951 Australian Championship Brisbane C J S Purdy 1951/4 49/120 30/8/2001 Entered by P Dunn from serial bulletin by Purdy in Chess World
1951-52 Australian Open Melbourne K Ozols 1951/12 45/45 8/4/2001 Entered by Andy Ansell from bulletins
1952 Australasian Championship Match (Sarapu v C Purdy) Auckland, NZ Draw 1951/11 10/10 26/10/2003 Entered by P Dunn from Chess World match report
1952-53 Australian Championship Hobart L Steiner 1952/12 45/45 28/6/2000 Entered by P Dunn from bulletins by Goldstein and Broun
1954-55 Australian Championship Perth J S Purdy 1954/12 30/91 14/5/2006 Entered by P Dunn from book by Tony Wright
1958-59 Australian Championship Sydney L Steiner 1958/12 211/256 31/8/2006 Entered by P Dunn from book by Tony Wright. Special thanks to Malcolm Broun who preserved the score sheets for this event in his chess library and made them available for publication.
1960 Australian Championship Adelaide Y Averbakh (L Endzelins Australian Champion) 1960/10 118/169 31/12/2005 Entered by P Dunn from bulletins by W Geus. Version 3, 11 more games added from research by Tony Wright
1962-63 Australian Championship Perth J Purdy 1962/12 112/156 8/2/2001 Entered by Andy Ansell from bulletins
1970 Siegen Olympiad Siegen, Germany W Browne, M Fuller, D Hamilton, T Shaw, C Purdy, G Koshnitsky (captain) 1970 76/76 18/2/2001 -
1971-72 Australian Championship Melbourne M Fuller, T Hay 1971/12 244/244 5/10/2000 Entered by P Dunn from the bulletins by M Winslade (loaned to me by I Rout)
1972-73 Australian Open Melbourne M Fuller 1972/12 100/? 29/3/2000 Chess Mates Bulletin
1973-74 Australian Championship Cooma R Jamieson 1973/12 107/? 29/3/2000 Entered by I Rogers and P Dunn from Chess in Australia and Chess Mates Bulletin
1974 Tal v Australia Tele-simul - Tal (5.5-2.5) 1974/5 8/8 23/1/2004 Entered by P Dunn from the report in Chess in Australia, May 1974
1975 Melbourne Zonal - version 2 Melbourne E Torre 1975/1 61/78 3/6/2006 Entered by P Dunn from the Chessmates bulletin. One additional Balinas game provided by Bobby Ang. Version 2 has one additional game Hoshino-Garbett sent to me by Eizo Hoshino.
1975 Australian Open Adelaide M Fuller 1975/2 43/? 9/8/2001 -
12th Australian Correspondence Championship 1977 - Dr I Venclovas, G Ware 1977 32/32 20/11/2000 Entered by P Dunn from articles by D Keast in CCLA Record.
1977-78 Australian Championship, Perth + 7 games from reserves and 2 games from Women's Championship Perth R Jamieson, T Shaw, M Fuller (Jamieson won playoff) 1977/12 106/240 13/1/2002 Entered by I Rogers and P Dunn from Chess in Australia and bulletin by Chess Mates.
1978 U26 Teams (Australian players games only) Mexico City - 1978/8 48/48 26/4/2006 Games entered by Bill Jordan from the bulletins. File cleaned up by P Dunn.
1979 Brisbane International Brisbane A Lein 1979/10 55/55 21/9/2000 -
1979 Sydney International Sydney R Keene, I Rogers 1979/10 55/55 23/5/2003 Entered by P Dunn from the tournament book by T Shaw given to me by Lee Forace
Australian Championship 1979-80 Adelaide I Rogers 1979/12 236/247 30/1/2003 Entered by I Rogers and P Dunn from original scoresheets
Australian Women's Championship 1979-80 Adelaide M McGrath 1979/12 4/55 30/1/2003 Included above
1981 WA ITW Invitation Perth S Byrne 1981/8 19/28 31/1/2003 Entered by P Dunn from scoresheets sent to me by Ian Rogers
Myer Australian Championship 1981-82 Melbourne D Hamilton 1981/12 208/208 22/8/2001 Entered by I Rogers and P Dunn from bulletins by H Barber
Myer Australian Womens Championship 1981-82 Melbourne A Slavotinek 1981/12 66/66 14/10/2001 Entered by P Dunn from bulletins by H Barber
Novag Commonwealth Championship 1983 Melbourne I Rogers 1983/1 110/110 27/4/2006 Entered by Bill Jordan from the bulletins. File cleaned up by P Dunn
Australian Championship 1985-86 Toowoomba I Rogers, C Laird and C Depasquale 1985/12 234/234 7/10/2002 Entered by I Rogers and P Dunn from Chess in Australia and from bulletins by W Goodman and H Thomas
The Bridge Consulting Australian Championship Play Off Match 1986 Sydney I Rogers 1986/6 6/6 7/10/2002 Included above
Australian Women's Championship 1985-86 Toowoomba J Wright 1985/12 22/66 7/10/2002 Included above
Australian Reserves Championship 1985-86 Toowoomba J Myers 1985/12 18/480 7/10/2002 Included above
1986-87 Adsteam-Lidums Australian Open Adelaide G Sax 1986/12 237/1410 13/8/2003 Entered by P Dunn from Bulletins by A Goldsmith loaned to me by Stephen Bartlett and Gary Bekker
3 Simul games Adelaide - 1987/1 3/? 13/8/2003 Included above
1987 Australian Masters Melbourne D Johansen 1987/12 45/45 28/1/2004 Entered by P Dunn from a copy of the bulletins by G West which was kindly sent to me by Brian Jones
1987-88 Australian Championship Gosford D Johansen 1987/12 218/234 27/12/2001 Entered by P Dunn from Bulletins by A Goldsmith
1988 CMC Australian Junior Championship Adelaide L Jones 1988/1 110/220 20/6/2006 Entered by P Dunn from Bulletins by A Goldsmith
1988 CMC Australian Girls Championship Adelaide N Jones 1988/1 29/99 20/6/2006 Included above
1988 CMC Australian Junior Reserves Adelaide T Baxter, J Elliott 1988/1 20/121 20/6/2006 Included above
1988 Novag Under 20 Invitational Melbourne S Hill 1988/7 35/35 3/6/2006 Entered by P Dunn from Bulletins by S McKinnon kindly sent to me by Brian Jones
1988 World Girls Championship Adelaide A Galliamova 1988/9 156/156 30/1/2004 Entered by P Dunn from Bulletins by A Goldsmith
1988 Young Masters Adelaide N Speck 1988/9 66/66 15/12/2003 Entered by P Dunn from Bulletins by A Goldsmith
1989 Australian Masters Melbourne S Solomon, G West 1989/2 45/45 2/8/2000 -
1989 Mercantile Mutual International Masters Sydney D Johansen, D Gedevanishvili 1989/6 45/45 22/4/2006 C Rogers. File cleaned up by P Dunn
1989 Sydney International Sydney D Johansen, D Gedevani 1989 45/45 13/5/2001 Sent to me by Scott Colliver
1989-1990 Cepacol Australian Championships Sydney D Johansen 1989/12 173/173 23/10/2003 entered by P Dunn from the Cepacolumn bulletins
1989-90 Cepacol Australian Womens Championship Sydney J Wright 1989/12 29/30 23/10/2003 Included above
Various other events from the Cepacol Chess Festival Sydney - 1989/12 112/? 23/10/2003 Included above
1990 Westpac Masters Melbourne S Solomon 1990/2 45/45 11/6/2000 -
1990 Mercantile Mutual International Masters Sydney Z Azmaiparashvili 1990/4 45/45 23/4/2006 I and C Rogers. File cleaned up by P Dunn.
1990-91 Adsteam-Lidums Australian Open Adelaide L Oll, E Kengis, S Djuric, D Johansen, A Miles 1990/12 226/? 1/5/2000 -
1991 Cepacol Grandmasters Sydney L Oll 1991/1 45/45 29/10/2003 File sent to me by Ian Rogers
1991 Australian Masters Melbourne S Solomon 1991/2 45 10/5/2000 -
1991 NSW Championship Sydney A Kanikevich 1991/8 66/66 25/1/2005 Entered by P Dunn from the bulletins which were kindly sent to me by Brian Jones.
1991-92 Australian Championship Melbourne A Wohl 1991/12 341/? 29/3/2000 R Jamieson
1992 Victorian Championship Melbourne D Johansen 1992 81/? 28/2/2001 -
1992 Australian Masters Melbourne A Miles 1992/2 45 2/4/2000 -
1992 Netway Masters Auckland, NZ A Miles, I Rogers 1992/3 66 2/4/2000 -
1992 ACT Junior Championship Canberra T Reeves 1992/12 46/64 27/2/2005 S Press
1992-93 Shore Inn Australian Open Sydney I Rogers 1992/12 295/? 8/5/2000 -
1993 Australian Masters Melbourne M Gluzman 1993/2 44/45 27/1/2004 C Depasquale
1993 ACT Championship and Reserves Canberra H Doel 1993/8 198/? 10/5/2000 -
1993 Melbourne International Melbourne A Wohl 1993/8 66/66 28/10/2003 Games entered by R Jamieson. File cleaned up by P Dunn.
1993-94 Radisson Australian Championship Melbourne J-P Wallace 1993/12 161/? 10/5/2000 R Jamieson
1994 Australian U18 Junior Championship Gold Coast U18 R Curtis, U16 D Cordover, U14 C Pizzato 1994/1 159/297 7/5/2006 Entered by P Dunn from a set of bulletins kindly loaned to me by D McKinnon
1994 Australian U12 Junior Championship Gold Coast U12 D Smerdon, U10 T Boyd, U8 B Nix 1994/1 50/132 7/5/2006 Included above
1994 Australian U18 Girls Championship Gold Coast U18 S Teh, U16 V Klimenko, U14 I Lioubomirskaia 1994/1 52/77 7/5/2006 Included above
1994 Australian U12 Girls Championship Gold Coast U12 L Moylan, U10 S Pleskot, U8 A Caoili 1994/1 25/55 7/5/2006 Included above
1994 Belconnen Club Championship Belconnen, ACT G Malpas, H Doel 1994/4 133/161 17/06/2005 Games downloaded from S Press website, converted to pgn and file cleaned up by P Dunn from the bulletins by S Press
1994 Australian Masters Melbourne I Kagan 1994/7 66/66 31/10/2003 R Jamieson
1994 Belconnen Spring Cup Belconnen A Beveridge, I Rout 1994/? 76/94 7/1/2005 Text file downloaded from S Press's website. Converted to pgn and cleaned up by P Dunn.
1994 ACT Championship Woden A Beveridge 1994/8 142 30/4/2000 -
1994-95 Cepacol Australian Open Perth Dinh Duc Trong 1994/12 260/? 8/5/2000 -
1995 Australian Junior Championships Canberra - 1995/1 742/785 20/3/2002 Entered by L Jones and A Moylan, edited by P Dunn
1995 ASK Solutions International Masters Canberra A Wohl 1995/7 50/50 31/12/2004 S Press
1995 Australian Masters Melbourne Tu Hoang Thong 1995/8 66/66 1/11/2003 R Jamieson
1995-96 Cepacol Australian Championship Sydney G West 1995/12 159/? 9/5/2000 -
1995-96 Australian Major Sydney M Robertson 1995/12 39/? 9/5/2000 Included above
1995-96 Australian Minor Sydney J Cook 1995/12 34/? 9/5/2000 Included above
1996 Australian Masters Melbourne Nguyen Anh Dung 1996/6 66/66 21/11/2000 Sent to me by Scott Colliver
1996 ACT Championship Canberra H Doel 1996/8 105/112 3/11/2003 -
1996 Bekker Scheveningen Sydney - 1996/10 50/50 1/3/2001 G Bekker
1996-97 Australian Open Sydney D Johansen 1996/12 44/? 30/10/2003 Entered by I Rogers and P Dunn from various sources. Many thanks to Andrew Allen, Amiel Rosario and Ian Wright who have contributed their games. If you played in this tournament, please send your games in to be included in this file.
1997 Bekker Scheveningen Melbourne - 1997/3 81/81 1/3/2001 G Bekker
1997-98 Australian Championship + playoff Melbourne I Rogers, S Solomon 1997/12 175/? 5/4/2000 -
1998 Black Opal Melbourne I Rogers 1998/1 45 3/4/2000 C Depasquale
1998 Australian Masters Melbourne C Depasquale 1998/5 45 31/5/2000 C Depasquale
1998 Tuggeranong Vikings ACT Championship Erindale A Bliznyuk 1998/8 128 29/4/2000 Brett Clark, some games edited by P Dunn
1998 Men's Olympiad Elista, Kalmykia - 1998/9 56/56 25/10/2000 -
1998 Women's Olympiad Elista, Kalmykia - 1998/9 42/42 25/10/2000 -
1999 Australian Open Sunshine Coast V Milov 1999/1 425/? 4/4/2000 T Rippis
1999 Australian Junior Sunshine Coast - 1999/1 298/? 15/4/2000 J Edwards
1999 Saintly Cup Sydney J Benjamin 1999/1 45 15/4/2000 G Bekker
1999 Zone 3.2b zt Surfers Paradise V Feldman 1999/4 119 15/4/2000 G Bekker
1999 Zone 3.2b Women's zt Surfers Paradise L Moylan 1999/4 31 15/4/2000 G Bekker
1999 Doeberl Cup Canberra D Johansen, A Wohl 1999/4 148 15/4/2000 -
1999 Australian Masters Melbourne G Lane 1999/6 66 15/4/2000 C Depasquale
1999 QVB Masters Sydney R Samar, J-P Wallace 1999/7 63 15/4/2000 M Weeks
1999 Australian Women's Championship Sydney I Berezina-Feldman 1999/7 38 15/4/2000 M Weeks
1999 ACT Championship & Reserve Canberra V Smirnov 1999/8 107 15/4/2000 P Dunn
1999 ACT Junior Training Canberra - 1999/10 8/8 26/5/2000 -
1999-2000 Mingara Australian Championship Tumbi Umbi D Johansen 1999/12 88/88 12/6/2000 P Dunn
1999-2000 Australian Reserves Championship Tumbi Umbi J Myers 1999/12 217/217 12/6/2000 Included above
1999-2000 Australian Minor Championship Tumbi Umbi S Rafizadeh 1999/12 181/181 12/6/2000 Included above
1999-2000 Australian Senior Championship Tumbi Umbi P Viner 1999/12 58/58 12/6/2000 Included above
2000 Australian Junior Championship Churchill, VIC - 2000/01 715/715 1/3/2001 Tony Fitzpatrick
34th Begonia Ballarat M Rujevic 2000/03 47/? 2/2/2003 Entered by G Bekker and P Dunn
2000 Kasparov-Chow Simul game Internet G Kasparov 2000/03 1/1 5/2/2003 -
2000 March FIDE Rating Melbourne M Baron/N Stirling 2000/03 45/45 14/11/2000 G Bekker
38th Doeberl Cup Canberra A Wohl 2000/4 198/201 16/1/2001 C Depasquale and P Dunn
2000 Parkroyal International Surfers Paradise L Ftacnik 2000/6 99/99 28/6/2000 G Bekker
2000 Australian Masters Melbourne A Hunt 2000/7 66/66 7/9/2000 G Bekker
2000 ACT Open Championship Kambah K Kolossovski, I Wright 2000/8 113/114 6/4/2003 G Butler
2000 August FIDE Rating Melbourne T Broome/M Baron 2000/8 45/45 1/3/2001 G Bekker
2000 Geelong Open Geelong M Chapman 2000/10 4/? 11/2/2001 G Bekker
2000 Men's Olympiad Istanbul - 2000/10 56/56 14/11/2000 TWIC
2000 Women's Olympiad Istanbul - 2000/10 42/42 14/11/2000 TWIC
2000-2001 Bicentennial Australian Open Canberra - 2000/12 408/? 10/1/2001 P Dunn
2000 Bullwinkle Club Championship (Dragon) Queensland D Smerdon 2000/12 27/27 1/12/2004 Many thanks to Jacob Edwards who sent me the complete file. Included is a short text file which explains the format of the event and the final results.
2001 Australian Junior Championship Canberra - 2001/1 750/750 24/1/2001 Tony Fitzpatrick
2001 February FIDE Rating Melbourne - 2001/2 45/45 1/3/2001 G Bekker
35th Begonia Ballarat D Johansen 2001/3 10/273 3/2/2003 -
2001 Zone 3.2b Zonal Tournament Gold Coast M Gluzman 2001/4 90/90 5/5/2001 G Bekker
2001 Zone 3.2b Women's Zonal Tournament Gold Coast N Koshnitsky 2001/4 30/30 5/5/2001 G Bekker
39th Doeberl Cup Canberra D Johansen 2001/4 161/161 20/6/2001 P Dunn
2001 Doeberl Major Canberra S Chow, J Harp, I Ilic, I Rout and M Lip 2001/4 71/? 20/6/2001 Included above
2001 Doeberl Minor Canberra O Hellmann 2001/4 51/? 20/6/2001 Included above
2001 Australian Masters Melbourne G West, D Johansen 2001/7 36/36 1/8/2001 G Bekker
2001 University Open Adelaide M Chapman 2001/7 110/113 6/2/2003 R Wedding
2001 Winter Cup Fairfield E Agulto, G Xie 2001/7 4/? 10/11/2001 A Rosario
2001 ACT Championship Belconnen P Jovanovic, H Doel, I Rout, S Stojic, I Wright, M Wei 2001/8 152/152 16/11/2003 Games downloaded from Ian Rout's website
September 2001 FIDE Rating Melbourne M Rujevic 2001/9 44/45 24/5/2002 G Bekker
2001 Box Hill Open (version 2) Box Hill D Partsi 2001/9 317/368 29/06/2002 Box Hill CC website
2001-02 Australian Championship Melbourne D Johansen, N Speck 2001/12 173/176 15/1/2002 G Bekker
2002 Australian Junior Championship - Under 18 Open + Playoffs Sydney K-K Tian 2002/1 398/399 3/1/2004 A Richards and M Lip. Thanks to Miona and Junta Ikeda for the loan of the Bulletins and to Michael Lip for sending me the updated games file. File cleaned up by P Dunn.
2002 Australian Junior - Under 18 Girls Sydney S Oliver 2002/1 77/78 3/1/2004 Included above
2002 Australian Junior - Under 12 Open Sydney R Lugo 2002/1 314/315 3/1/2004 Included above
2002 Australian Junior - Under 12 Girls Sydney C Hickman 2002/1 110/110 3/1/2004 Included above
Match of the Half Century Sydney Z Zhao 2002/1 1/1 3/1/2003 Included above
2002 South Australian Championship Adelaide R Cowley 2002/2 24/28 23/6/2006 Downloaded from SA Chess Association website. Round 7 games are missing.
2002 South Australian Candidates Adelaide O Oks 2002/2 39/45 23/6/2006 Included above. Round 7 games are missing.
36th Begonia Ballarat S Solomon, I Rogers 2002/3 32/? 3/2/2003 -
40th Doeberl Cup Canberra D Smerdon 2002/3 154/154 7/7/2002 Entered by P Dunn
2002 Doeberl Major Canberra I Zvedeniouk, M Lojanica 2002/3 44/195 7/7/2002 Included above
2002 Doeberl Minor Canberra S Ferris 2002/3 55/196 7/7/2002 Included above
2002 Zone 3.2b Zonal Warwick, Fiji D Johansen 2002/5 117/117 9/2/2003 G Bekker
2002 Zone 3.2b Women's Zonal Warwick, Fiji I Berezina 2002/5 45/45 9/2/2003 Included above
2002 Australian Masters Melbourne G West, M Gluzman 2002/7 66/66 7/2/2003 G Bekker
2002 University Open Adelaide I Rogers 2002/7 200/200 18/12/2003 R Wedding, A Saint
2002 FIDE Rating Melbourne M Baron 2002/7 45/45 5/2/2003 G Bekker
2002 ACT Championship Canberra I Rout, R Farrell 2002/8 180/180 13/11/2003 P Dunn
2003 The Pratt Foundation Australian Open Penrith J-P Wallace 2003/1 286/582 4/2/2003 B Jones
2003 Freemasons Australian Junior - Open U18 Adelaide T Rej, D Bourmistrov, S Chow, S Yang 2003/1 437/437 1/2/2003 Entered by R Wedding, M Chapman, A Goldsmith and Andrew and Alex Saint
2003 Freemasons Australian Junior - Girls U18 Adelaide A Song 2003/1 88/88 1/2/2003 Included above
2003 Freemasons Australian Junior - Open U12 Adelaide J Jia 2003/1 286/286 1/2/2003 Included above
2003 Freemasons Australian Junior - Girls U12 Adelaide A Soltysik 2003/1 77/77 1/2/2003 Included above
Evelyn Koshnitsky Open Adelaide St Ignatius Blue 2003/1 1/? 1/2/2003 Included above
37th Ballarat Begonia Open 2003 Ballarat S Solomon 2003/3 56/? 27/12/2005 Bas van Riel
2003 Victorian Masters Melbourne L Sandler 2003/4 45/45 13/7/2003 ?
2003 Victorian Masters Reserves Melbourne L Delion, M Pyke 2003/4 28/28 13/7/2003 Included above
2003 University of NSW Australian Young Masters Sydney R Yu, D Smerdon 2003/4 45/45 16/10/2003 Kerry Stead
2003 University of NSW Junior Masters Sydney V Suttor 2003/4 45/45 16/10/2003 Kerry Stead
41st Doeberl Cup 2003 Canberra I Rogers 2003/4 249/252 20/2/2005 Entered by P Dunn
2003 Doeberl Major Canberra O Oendy 2003/4 48/189 20/2/2005 Included above
2003 Doeberl Minor Canberra C Skulte, A Huynh 2003/4 43/292 20/2/2005 Included above
2003 ACT Championship Belconnen P Jovanovic 2003/6 280/293 27/11/2003 Ian Rout's website
2003 University Open Adelaide S Solomon 2003/7 238/239 15/11/2003 R Wedding and A Saint
2003 Australian Computer Chess Championship Canberra warp 2003/7 30/30 25/2/2005 S Press
2003 ANU Blindfold Exhibition Canberra I Rogers won all four 2003/8 4/4 4/1/2004 Entered by P Dunn. Scores at exhibition kept by Emma Guo.
2003 Gardiner Chess Australian Championship Playoff Match Gold Coast D Johansen 2003/10 3/3 26/10/2003 Gardinerchess website
2003-2004 Lidums Adelaide University Australian Championship Adelaide G Lane 2003/12 165/165 24/1/2004 Downloaded from www.unichess.org website. Headers cleaned up by P Dunn.
2003-2004 Australian Reserves Championship Adelaide R Cowley 2003/12 265/376 24/1/2004 Included above
2003-2004 Australian Senior Championship Adelaide S Zaric 2003/12 30/30 24/1/2004 Included above
2004 Australian Junior - Open U18 Perth D Bourmistrov 2004/1 332/342 21/1/2005 Downloaded from official website. File cleaned up by P Dunn. Many games in this file are either missing or incomplete. If you can provide any of the complete gamescores, please send them in so that the file can be completed. Many thanks to Jake McCook who loaned me his scoresheets.
2004 Australian Junior - Girls U18 Perth H Huddleston 2004/1 66/66 21/1/2005 Included above
2004 Australian Junior - Open U12 Perth A Song, M Illingworth 2004/1 233/246 21/1/2005 Included above
2004 Australian Junior - Girls U12 Perth D Ng 2004/1 86/88 21/1/2005 Included above
42nd Doeberl Cup 2004 Canberra Z-Y Zhao 2004/4 252/253 22/11/2004 Entered by P Dunn
2004 Doeberl Major Canberra J Obst 2004/4 66/233 22/11/2004 Included above
2004 Doeberl Minor Canberra N Chernih 2004/4 47/275 22/11/2002 Included above
2004 Australian Young Masters Canberra D Smerdon 2004/4 45/45 11/7/2004 Downloaded from ACTJCL website. Headers cleaned up by P Dunn.
2004 Australian Junior Masters Canberra M Ly, J Hu 2004/4 45/45 11/7/2004 Included above
2004 Victorian Masters Melbourne S Solomon 2004/4 46/46 18/12/2004 Downloaded from the tournament website
2004 Victorian Junior Championships Box Hill D Bourmistrov, D Stojic 2004/5 128/128 18/7/2004 Downloaded from Box Hill Chess Club website
2004 Adelaide University Open Adelaide I Rogers 2004/7 286/289 20/08/2005 Games entered by R Wedding and A Saint
2004 ACT Championships Canberra I Rout 2004/7 122/122 19/11/2004 Games entered by Denis Jessop
2004 Australian Masters Melbourne CC D Smerdon 2004/8 65/66 25/11/2004 N Speck
2004 NSW Championship West Ryde G Xie 2004/8 41/? 24/2/2005 Amiel Rosario
2004 U2000 NSW Championship West Ryde A Mendes da Costa 2004/8 8/? 24/2/2005 Included above
2004-05 Lidums Australian Open Mt Buller E Sedina 2004/12 387/394 11/5/2005 Downloaded from official website and ChessChat. File cleaned up by P Dunn.
2005 Australian Minor Mt Buller R McCulloch 2005/1 47/48 11/5/2005 Included above
43rd Doeberl Cup 2005 Canberra I Rogers, A Wohl 2005/3 228/229 15/12/2005 P Dunn
2005 Doeberl Major Canberra S Rafizadeh, J Jager, B van Riel, M Morris 2005/3 69/208 15/12/2005 Included above
2005 Doeberl Minor Canberra D Sampson, A To, A Brown, Q Nguyen 2005/3 82/269 15/12/2005 Included above
2005 Western Australia Championship South Perth H Barber 2005/7 150/150 25/4/2006 Sent to me by Dave O'Shaughnessy. File cleaned up by P Dunn.
2005 ACT Championship Belconnen M Wei 2005/8 200/212 2/10/2005 Entered by I Rout
2005-6 Xstrata Australian Championship Brisbane I Rogers 2005/12 164/165 21/4/2006 Downloaded from official website. File cleaned up by P Dunn.
2005-6 Xstrata Australian Major Brisbane N Wright 2005/12 332/341 21/4/2006 Included above
2005-6 Xstrata Australian Minor Brisbane A Fitzpatrick 2006/1 292/297 21/4/2006 Included above
2006 Stratagem Australian Young Masters Campbell T Rej 2006/4 45/45 8/5/2006 Downloaded from official website. File cleaned up by P Dunn.
2006 Stratagem Australian Junior Masters Campbell T Stevens 2006/4 45/45 8/5/2006 Included above
2006 Stratagem Australian Girls Masters Campbell J Kinder 2006/4 45/45 8/5/2006 Included above

Files under preparation

1988 World Junior
2000-2001 Australian Open and subsidiary tournaments
1990 BP City of Adelaide Championship
1988 Hakoah International

Errata

Number Date Description
1 23 September 2001 Bagirov-Koshnitsky, Round 1, Australian Championship 1960 (move 40 was Bxh7 should be Bxa6) corrected in version 2 of pgn file.

For comments, complaints and offers of assistance to Ozbase, email
PDunn88@aol.com

Paul Dunn
ACF Archivist

 back to ACF home page        webmaster: Paul Broekhuyse broekhuysep@bigpond.com


Never Say Die