SMH, October 8

World Championships in the Kremlin 

The official World Championship and Women's World Championship knockout match tournaments are to be held at the Palace Meeting Hall of the Kremlin in Moscow from 25th November to 12th December. 

The finals will be held at the Moscow Hall of Columns from 16th to 26th January 2002. 

Viswanathan Anand will defend his World Title but World number one Garry Kasparov and Brain Games World Champion Vladimir Kramnik who do not approve the knock-out format will not play. 

Xie Jun will defend her Womens World Title in Moscow. 

The leading 16 players on the October World Chess Federation rating list are: G.Kasparov (Russia, 2838) V.Kramnik (Russia, 2809) V.Anand (India 2770) A.Morozevich (Russia, 2742) P.Leko (Hungary, 2739) V.Topalov (Bulgaria, 2733) M.Adams (England, 2731) V.Ivanchuk (Ukraine, 2731) E.Bareev (Russia, 2719) L.Van Wely (Netherlands, 2714) R.Kasimdzhanov (Uzbekistan, 2706) A.Shirov (Spain, 2706) A.Khalifman (Russia, 2702) B.Gelfand (Israel, 2701) I.Smirin (Israel, 2698) A.Karpov (Russia,2692). 

Leading Women - J.Polgar (Hungary, 2686) J.Xie (China, 2553) A.Galliamova (Russia, 2547) M.Chiburdanidze (Georgia, 2513). 

Leading juniors - R.Ponomariov (Ukraine, 2684) A.Grischuk (Russia, 2666) E.Bacrot (France, 2653), F.Vallejo Pons (Spain, 2630). 

Leading girls - H.Koneru (India, 2484) V.Cmilyte (Lithuania, 2460) A.Kosteniuk (Russia, 2455) 

International Master Alex Wohl of Sydney won the Santa Olaya International Open in Gijon, Spain with 6 wins and 2 draws in the 8 round event. 

Wohl has not yet decided whether to play in the Australian Championship in Melbourne just after Christmas or to accept an invitation to play in a grandmaster tournament in Mexico. 

Richard Valenti of Sydney has scored 4 out of 8 in the 10th Monarch Assurance International at Port Erin, Isle of Man (58 players, including 15 grandmasters, 9 rounds). 

Nine grandmasters and one international master share the lead on 5.5/8 with one round to play. 

Fourteen year old Catherine Lip has won the NSW Girls Championship for the third successive year. 

Catherine scored 8 out of 8, which was not unexpected after her recent good performance in the World Girls (Under 20) Championship in Athens. 

Fourteen year old Shuyin Tang, a fellow student with Catherine at Abbotsleigh School, finished second with 6 out of 8, an impressive result for her first serious tournament. 

Third place was shared by Winnie Chu and Vaness Reid who each scored 5.5 out of 8. 

The NSW Girls Under 12 Championship was contested by 16 players.

The tournament resulted in a tie for first place between Jemima Griffith (aged 11) and Angela Song (aged 9),each scoring 14 out of 15. 

The play-off for the title was won by Jemima.Third was Rachel Thampapillai on 11 points. 

The NSW Junior League's Spring Two-Day Tournament, played concurrently with the NSW Girls Championships attracted 174 players. Ronald Yu (aged 13) and Aaron Yap (aged 15) shared first place with 9 out of 10. 

Third on 8 points was Kevin O'Chee.

The NSW Junior League's Spring One-Day Tournament is being held today and the City of Sydney Junior Championships in three age divisions (under 18, under 15, and under 12) will take place from Wednesday to Friday this week. Enquiries Margaret Cuckson phone 9388 7940. 

The Berger Cup at Hakoah Club Bondi and the Fisher's Ghost at Campbelltown Catholic Club both start tonight.

Former Australian Champion Fred Flatow and former NSW Champion Paul Dozsa will be giving simultaneous exhibitions on Friday and Saturday from 10am-1pm at Leichhardt Market Place.