SMH, August 20

Zhao wins first three games in World Junior. 

15 year old International Master Zong-Yuan Zhao from Coffs Harbour NSW has won his first three games in the World Junior Under 20 Championship in Athens. 

Zhao rated 2359 is seeded 40th with 33 players rated over 2400 including 12 over 2500. 

Zhao had a performance rating of 2406 in the British Championship in Scarborough earlier this month but his early results in Athens are sensational.

Zhao defeated Cornelius Klaves of South Africa in round 1. 

Zhao beat Jan Markos (2479)of Slovakia in round 2 and International Master Levente Vajda (2507)of Romania in round 3.

Zhao will play IM Emanuel Berg (2496) of Sweden in round 4. Zhao is easily the strongest 15 year old ever from Australia. 

Leading scores after round 3 (88 players,13 rounds) 
IM Z.Zhao (Australia 2359),GM Xiangzhi Bu (China 2553), IM E.Berg (Sweden 2496), IM Zviad Izoria (Georgia 2487) and Sergei Azarov (Belarus 2461) all 3 points and 6 players on 2.5 points. 

14 year old Catherine Lip (2074) of Sydney is seeded 44th in the World Under 20 Girls Championship and has scored 1.5 out of three.

Lip lost to Xiaobing Gu (China 2300)in round 1,defeated WIM Cristina Moshina (Moldova 2221) in round 2 and drew with WFM Darja Kaps (Slovenia 2221) in round 3. 

Leading scores after round 3(58 players,13 rounds) 
WIM Humpy Koneru(India 2387),WFM Nadezhda Kosintseva(Russia 2327),Xiaobing Gu(China 2300) and WIM Sopiko Khukhashvili(Georgia 2295) all 3 points. 

Chinese GM Xu Jun dominated the third Asian Individual Championship in Calcutta winning the gold medal and first prize of AUD$23000. 

The total prize fund(top 24) was AUD $123,000. 

International Master Alex Wohl of Sydney ranked third on the Australian rating list was seeded 62nd out of the 76 players (29 GM, 31 IM). 57 were over 2400 including 25 over 2500 and 4 over 2600. 

Wohl scored an impressive 5.5/11 for a strong performance rating of 2437. 

Wohl's best game involved a piece sacrifice on move 25 against IM Nazarov forcing checkmate 5 moves later. 

IM Anvar Nazarov (2410) Tajikistan v IM Aleksander Wohl (2371) Australia 
1.c4 e6 2.Nf3 Nf6 3.g3 d5 4.b3 c5 5.Bg2 Nc6 6.0-0 Be7 7.cxd5 exd5 8.Bb2 0-0 9.d3 d4 10.Nbd2 Nd5 11.Rc1 Re8 12.Ne4 b6 13.a3 a5 14.Re1 f5 15.Ned2 Bf6 16.Nb1 Ra7 17.Qc2 Rae7 18.Rcd1 Bb7 19.Bc1 Kh8 20.Kf1 Qd6 21.Qc4 f4 22.g4 Ne5 23.Nxe5 Bxe5 24.Bf3 Bc6 25.Qc2 Ne3+ 26.fxe3 fxe3 27.Kg2 Bxh2 28.Rf1 Qg3+ 29.Kh1 Bg1 0-1 

Leading final scores: (11rounds) 
GM Xu Jun (China) 8.5 GM Saidali Iuldachev (Uzbekistan) 8 IM Surya Ganguly (India), IM Pengxiang Zhang(China), GM Alexei Barsov (Uzbekistan), IM Ehsan Ghaem (Iran) 7.5. 

The top ten players qualified for the World Championship Match tournament in November. 

Final scores in the under 1600 division of the NSW Chess Association inter-club grade match competition (out of 44 games) Croatia Punchbowl 31 Rooty Hill A 26.5 Campbelltown 25,Mt Pritchard A, St.George 24.5, Liverpool 24, Mt Pritchard B 22.5, North Sydney Grizzlies 22, Rooty Hill B 19, Wests and North Sydney Bears 16.5 Canterbury 12 

The NSW Championship (for players with an ACF rating of at least 2000) and supporting tournaments (Under 2000 and under 1600) start at 12:30pm on Sunday 26th August at Parramatta RSL Club.

Players rated below ACF 2000 may apply to the NSWCA council for entry to the title event. 

Details Robert Keast telephone 8234 7743. 

The 9 round events finish on October 28th. 

Nicholas Kordahi, the chief arbiter of this year's NSW Championships, will cut the 100th anniversary cake at the opening ceremony. 

Julius Jacobsen won the first NSW Championship on August 12th 1901.