SMH, June 25

Timman and Gulko equal in Sweden

Jan Timman(Netherlands) and Boris Gulko(USA) tied for first place wih 5.5/9 in the category 13 round robin grandmaster tournament in Malmo, Sweden. 

Four players finished half a point behind first place - Teimour Radjabov (Azerbaijan,aged 14), Ivan Sokolov (Bosnia), Tom Wedberg (Sweden) and Pia Cramling (Sweden). 

Sokolov and Wedberg were leading with one round to play but were both defeated in the final round. 

17 year old Irina Krush (USA) jointly leads the category 10 Mayor's Cup grandmaster tournament in New York. 

Krush and GM Igor Novikov (Ukraine) have each scored 3 wins and 2 draws. 

Krush becamne the youngest US Womens Champion in history in 1988 at the age of 14 and this year finished 2nd and 3rd in two strong grandmaster tournaments in England. 

Over 500 players are competing in rapid play tournaments this week in Mainz,Germany. 

FIDE World Champion Viswanathan Anand (India) and Brain Games World Champion Vladimir Kramnik(Russia) will compete in the main event. 

Kramnik beat World number 1 Garry Kasparov (Russia) in a two game blitz match last week 1.5-0.5 

The two leading teams Koala and St George drew their fourth round match 2-2 in the NSW Chess Association inter-club grade match competition last week. 

FIDE Master Tim Reilly (St George) launched a violent attack against FIDE Master Brett Tindall (Wests) sacrificing a number of pieces for a mating attack in the following game played on board two. 

Tindall,B - Reilly,T [B07] 

1.d4 d6 2.e4 Nf6 3.Nc3 g6 4.f3 c6 5.Be3 b5 6.Qd2 Nbd7 7.0-0-0 Qa5 8.Kb1 b4 9.Nce2 Nb6 10.Nc1 Be6 11.a3 

[11.b3!?] 

11...c5 12.d5 Bd7 13.axb4 cxb4 14.Nb3

[14.Na2!?] 

14...Qa4 15.Bd3 Rc8 16.Nd4 Bg7 17.Nge2 0-0 18.h4 Rc5 19.Nc1 Ra5 20.Ndb3 Nfxd5 21.exd5 Nxd5 22.Nxa5 Bxb2! 23.Ncb3 

[23.Kxb2 Nc3 24.Nc4 d5] 

23...Nc3+ 24.Qxc3 

(forced [24.Kxb2 Qa3#]) 

24...Bxc3-+ 25.h5 Be6 26.f4 Rc8 27.hxg6 fxg6 28.f5 Rc5 29.Bc4 Rxa5 30.Bxe6+ Kf8 31.Bh6+ Ke8 32.Bd7+ Kxd7 33.Nc5+ Rxc5 0-1 

Progress scores after 4 rounds (16 games) 

Open Grade: Koala 13.5 St George 10.5 Canterbury 7.5 Wests 5.5 Fairfield 4 North Sydney 3 

Under 2000 grade: Liverpool 8 St George 7 Smithfield 5.5 Central Coast 4.5 Wollongong 3 

Under 1800 grade: Wests 9 North Sydney, Fairfield, Koala, St George Dragons 7.5 Wollongong 7 Mt Pritchard, Rooty Hill 6.5 Croatia 5 Ryde-Eastwood 4.5 St George Saints 3.5 

Under 1600 grade: Croatia 13 St George 11 Mt Pritchard A and Rooty Hill A 10.5 North Sydney Grizzlies 9 Campbelltown 7.5 Wests 7 Rooty Hill B and Liverpool 5.5 Mt Pritchard B 5 North Sydney Bears 4.5 Canterbury 3 

Under 1400 grade: Rooty Hill B 10 Manly 9.5 Rooty Hill A 9 North Sydney 7.5 Fairfield 4.5 St George 3.5 

The NSW Junior Chess League's annual Secondary Schools one-day teams tournament for the Terrey Shaw Shield has been won by Sydney Grammar School with a commanding margin over James Ruse High and last year's winner Normanhurst Boys High. 

Sydney Grammar also won the Junior division (for years 9 and below). 

Leading final scores (7 rounds, teams of 3) Open division (23 teams): Sydney Grammar 18.5, James Ruse and Normanhurst Boys each 15. Junior division (32 teams); Sydney Grammar 16, North Sydney Boys 15, Sydney Technical 13.5.